PLV1C271MDL1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1 527
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 992
270 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 24mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
PLV1C271MDL1TD
DigiKey Part Number
493-3858-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLV1C271MDL1TD
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PLV1C271MDL1TD Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm