PLE0J821MDO1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 8
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 11 015
Chemi-Con
In Stock: 374
820 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 5mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
PLE0J821MDO1
DigiKey Part Number
493-3068-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLE0J821MDO1
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 6.3V TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PLE0J821MDO1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.8 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm