LNUN7222MSEHBB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNUN7222MSEHBB
DigiKey Part Number
LNUN7222MSEHBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNUN7222MSEHBB
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 525V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 525 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
9.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
12.88 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.055" (103.00mm)
Voltage - Rated
525 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C