LNU2H822MSEJBN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNU2H822MSEJBN
DigiKey Part Number
LNU2H822MSEJBN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNU2H822MSEJBN
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8200 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
20.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
28.28 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
8.189" (208.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C