LGY1C223MELB35
DigiKey Part Number
493-8592-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGY1C223MELB35
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
22000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGY1C223MELB35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.795 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C