LGY1C223MELA45
DigiKey Part Number
493-8591-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGY1C223MELA45
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
22000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGY1C223MELA45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.795 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C