LGY1C153MELA35 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 216
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 130
In Stock: 167
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
15000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGY1C153MELA35
DigiKey Part Number
493-8586-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGY1C153MELA35
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGY1C153MELA35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.105 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C