LGX2H121MELB25
DigiKey Part Number
493-6794-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGX2H121MELB25
Description
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
120 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGX2H121MELB25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
820 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.1726 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C