LGX2E471MELB25
DigiKey Part Number
493-8012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGX2E471MELB25
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
470 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGX2E471MELB25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.51 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.265 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C