LGX2E391MELZ35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
TDK
390 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGX2E391MELZ35
DigiKey Part Number
493-8016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGX2E391MELZ35
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGX2E391MELZ35 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.44 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.16 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C