LGM2W471MELB40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 60
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2 002
Datasheet
In Stock: 0
TDK
In Stock: 159
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 314
Chinsan (Elite)
In Stock: 109
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGM2W471MELB40
DigiKey Part Number
493-14679-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGM2W471MELB40
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGM2W471MELB40 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C