LGGW6271MELA40 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 188
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 221
In Stock: 200
In Stock: 0
In Stock: 200
Parametric Equivalent
In Stock: 179
Parametric Equivalent
In Stock: 10
In Stock: 164
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
In Stock: 97
270 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGGW6271MELA40
DigiKey Part Number
493-8205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGGW6271MELA40
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGGW6271MELA40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7875 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C