LGGW6221MELZ40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 13
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 119
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 187
In Stock: 6
In Stock: 299
In Stock: 728
Parametric Equivalent
In Stock: 970
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 64
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 197
Rubycon
220 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGGW6221MELZ40
DigiKey Part Number
493-8201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGGW6221MELZ40
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGGW6221MELZ40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
950 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.3585 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C