LAR2D561MELZ35 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 82
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 124
Datasheet
Similar
In Stock: 85
Similar
In Stock: 0
In Stock: 340
In Stock: 212
In Stock: 499
In Stock: 935
In Stock: 116
In Stock: 10
In Stock: 0
In Stock: 262
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1
560 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAR2D561MELZ35
DigiKey Part Number
493-8020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2D561MELZ35
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAR2D561MELZ35 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C