GYA1K470MCQ1GS
DigiKey Part Number
493-GYA1K470TR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYA1K470CT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYA1K470DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYA1K470MCQ1GS
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 36mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
195 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C