GXC1H101MCQ1GS
DigiKey Part Number
GXC1H101MCQ1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GXC1H101MCQ1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GXC1H101MCQ1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GXC1H101MCQ1GS
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
High Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
645 mA @ 120 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
4.3 A @ 100 kHz
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C