PSMN8R5-40MLDX
DigiKey Part Number
1727-PSMN8R5-40MLDXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN8R5-40MLDXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN8R5-40MLDXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN8R5-40MLDX
Description
MOSFET N-CH 40V 60A LFPAK33
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 60A (Tc) 59W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSMN8R5-40MLDX Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.15V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1814 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
59W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK33
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.5mOhm @ 15A, 10V