PSMN6R7-40MLDX
DigiKey Part Number
1727-PSMN6R7-40MLDXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN6R7-40MLDXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN6R7-40MLDXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN6R7-40MLDX
Description
MOSFET N-CH 40V 50A LFPAK33
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 50A (Tc) 65W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSMN6R7-40MLDX Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.15V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
31 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2071 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
65W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
LFPAK33
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.7mOhm @ 20A, 10V