PSMN2R6-100SSFJ
DigiKey Part Number
1727-PSMN2R6-100SSFJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN2R6-100SSFJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN2R6-100SSFJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN2R6-100SSFJ
Detailed Description
N-Channel 100 V 200A (Ta) 341W (Ta) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
191 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12838 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
341W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.6mOhm @ 25A, 10V