PSMN2R0-25MLDX
DigiKey Part Number
1727-2501-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2501-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2501-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN2R0-25MLDX
Description
MOSFET N-CH 25V 70A LFPAK33
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 25 V 70A (Tc) 74W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34.4 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2490 pF @ 12 V
Part Status
Active
FET Feature
Schottky Diode (Body)
FET Type
Power Dissipation (Max)
74W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
25 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK33
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.27mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA