PMPB10XNEAX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 10 091
Datasheet
N-Channel 20 V 9A (Ta) 1.7W (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
PMPB10XNEAX
DigiKey Part Number
PMPB10XNEAX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMPB10XNEAX
Description
MOSFET N-CH 20V 9A DFN2020MD-6
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±12V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2175 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
1.7W (Ta), 12.5W (Tc)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN2020MD-6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14mOhm @ 9A, 4.5V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
900mV @ 250µA