PESD2CANFD27V-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PESD2CANFD27V-TR |
Description | TVS DIODE 27VWM 44VC TO236AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 44V Clamp 2.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PESD2CANFD27V-TR Models |
Category | Power Line Protection No |
Mfr | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q100 |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Bidirectional Channels 2 | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 27V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 44V | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.5A (8/20µs) |