PESD24VF1BBSFYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 10 554
Datasheet
20.5V (Typ) Clamp Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
PESD24VF1BBSFYL
DigiKey Part Number
1727-PESD24VF1BBSFYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD24VF1BBSFYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD24VF1BBSFYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD24VF1BBSFYL
Description
TVS DIODE 24VWM 20.5VC DSN06032
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
20.5V (Typ)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
HDMI, Telecom, USB
Part Status
Discontinued at DigiKey
Capacitance @ Frequency
0.21pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
25V