NHD-4.3-480272MB-ASXN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Newhaven Display Intl
In Stock: 0
Datasheet
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 4.3" (109.22mm) 480 x 272
10 Tips for Proper Display Handling from our Quality team
Mounting Bracket Advantages for TFT Displays
NHD-4.3-480272MB-ASXN
DigiKey Part Number
NHD-4.3-480272MB-ASXN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-4.3-480272MB-ASXN
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Viewing Area
95.04mm W x 53.86mm H
Packaging
Bulk
Dot Pixels
480 x 272
Part Status
Active
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Controller Type
HX8257-A
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)