NHD-4.3-480272FT-CSXV-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Newhaven Display Intl
In Stock: 967
Datasheet
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 4.3" (109.22mm) 480 x 272 (WQVGA)
EVE2 TFT Modules
10 Tips for Proper Display Handling from our Quality team
NHD-4.3-480272FT-CSXV-T
DigiKey Part Number
NHD-4.3-480272FT-CSXV-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-4.3-480272FT-CSXV-T
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-4.3-480272FT-CSXV-T Models
Category
Viewing Area
98.70mm W x 57.50mm H
Packaging
Bulk
Dot Pixels
480 x 272 (WQVGA)
Part Status
Obsolete
Interface
SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
FT812
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Resistive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)