NHD-4.3-480272FT-CSXV-CTP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Newhaven Display Intl
In Stock: 135
Datasheet
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 4.3" (109.22mm) 480 x 272 (WQVGA)
EVE2 TFT Modules
Newhaven EVE2 TFT Modules | Digi-Key Daily
NHD-4.3-480272FT-CSXV-CTP
DigiKey Part Number
NHD-4.3-480272FT-CSXV-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-4.3-480272FT-CSXV-CTP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-4.3-480272FT-CSXV-CTP Models
Category
Viewing Area
95.44mm W x 54.20mm H
Packaging
Bulk
Dot Pixels
480 x 272 (WQVGA)
Part Status
Obsolete
Interface
SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
FT813
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)