NHD-3.5-HDMI-HR-RSXP-CTU
DigiKey Part Number
757-NHD-3.5-HDMI-HR-RSXP-CTU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-3.5-HDMI-HR-RSXP-CTU
Description
3.5" HI-RES IPS HDMI TFT W/ CTP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color HDMI, USB 3.5" (88.90mm) 640 x 480 (VGA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-3.5-HDMI-HR-RSXP-CTU Models
Category
Viewing Area
71.08mm W x 53.56mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED
Packaging
Box
Dot Pixels
640 x 480 (VGA)
Interface
HDMI, USB
Display Type
TFT - Color
Controller Type
LT6911C
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)