NHD-2.8-240320AF-CSXP-F
DigiKey Part Number
NHD-2.8-240320AF-CSXP-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.8-240320AF-CSXP-F
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB) 2.8" (71.12mm) 240 x 320
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-2.8-240320AF-CSXP-F Models
Category
Viewing Area
57.60mm W x 43.20mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Tray
Dot Pixels
240 x 320
Interface
Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
ST7789Vi
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)