NHD-2.4-240320AF-CTXP
DigiKey Part Number
757-NHD-2.4-240320AF-CTXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.4-240320AF-CTXP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT BLACK 2.4"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Black TFT - Color Parallel, 8/16-Bit, SPI 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-2.4-240320AF-CTXP Models
Category
Backlight
LED - White
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Packaging
Box
Interface
Parallel, 8/16-Bit, SPI
Controller Type
ST7789Vi
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Black
Display Mode
Transmissive
Dot Size
0.05mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Dot Pitch
0.15mm W x 10.80mm H
Viewing Area
50.56mm W x 38.32mm H