NHD-1.5-128128G
DigiKey Part Number
NHD-1.5-128128G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.5-128128G
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED RGB 1.5"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) OLED Parallel, Serial 1.5" (38.10mm) 128 x 128
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-1.5-128128G Models
Category
Viewing Area
28.86mm W x 28.86mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Dot Pixels
128 x 128
Packaging
Tray
Interface
Parallel, Serial
Part Status
Active
Controller Type
SSD1351
Display Type
OLED
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
1.5" (38.10mm)