EVT-S16BK-TA
DigiKey Part Number
4601-EVT-S16BK-TA-ND
Manufacturer
RETYZ
Manufacturer Product Number
EVT-S16BK-TA
Description
CBL TIE RELEAS BLACK 50LB 1.333'
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard, Releasable Black 4.68" (118.87mm) 0.220" (5.60mm) 50 lbs (22.68 kg)
Category
Width
0.220" (5.60mm)
Manufacturer
RETYZ
Length - Actual
1.333' (406.40mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Tensile Strength
50 lbs (22.68 kg)
Wire/Cable Tie Type
Standard, Releasable
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length - Approximate
16"
Color
Black
Bundle Diameter
4.68" (118.87mm)