STDCSK8-12M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD)
In Stock: 2 746
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
CTS-Frequency Controls
12 MHz ±30ppm Crystal 8pF 120 Ohms 2-SMD, No Lead
STDCSK8-12M
DigiKey Part Number
644-STDCSK8-12MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-STDCSK8-12MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-STDCSK8-12MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STDCSK8-12M
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)