CS12403-55.2M
DigiKey Part Number
644-CS12403-55.2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-CS12403-55.2MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-CS12403-55.2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS12403-55.2M
Description
CRYSTAL 55.2000MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
55.2 MHz ±10ppm Crystal 8pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Frequency
55.2 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±32.4ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Load Capacitance
8pF