GD50MPS12H
DigiKey Part Number
1913-GD50MPS12H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GD50MPS12H
Description
DIODE SIL CARB 1200V 92A TO2472
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 92A Through Hole TO-247-2
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
1835pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247-2
Current - Average Rectified (Io)
92A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A