GD30MPS12J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Navitas Semiconductor, Inc.
In Stock: 1 264
Datasheet
Diode 1200 V 59A Surface Mount TO-263-7
TO-263-7
GD30MPS12J
DigiKey Part Number
1913-GD30MPS12J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GD30MPS12J
Description
DIODE SIL CARB 1200V 59A TO2637
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
1101pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-263-7
Current - Average Rectified (Io)
59A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 30 A