GBPC25005W is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 550
Datasheet
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V Through Hole GBPC-W
GBPC25005W
DigiKey Part Number
1913-GBPC25005W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBPC25005W
Description
BRIDGE RECT 1P 50V 25A GBPC-W
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 7.5 A
Manufacturer
Navitas Semiconductor, Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-Square, GBPC-W
Technology
Standard
Supplier Device Package
GBPC-W
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
25 A