LP38690DT-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
2156-LP38690DT-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP38690DT-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
100 µA
Part Status
Active
PSRR
55dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage Dropout (Max)
1V @ 1A