UWS-5/10-Q48P-C
DigiKey Part Number
811-3690-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWS-5/10-Q48P-C
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 10A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
UWS-5/10-Q48P-C Models
Category
Power (Watts)
50 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
91%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module, 1/16 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.31" L x 0.91" W x 0.36" H (33.3mm x 23.1mm x 9.1mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
10A