UWS-5/10-Q48NM-C
DigiKey Part Number
811-2364-2-ND - Tape & Reel (TR)
811-2364-1-ND - Cut Tape (CT)
811-2364-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWS-5/10-Q48NM-C
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 10A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
UWS-5/10-Q48NM-C Models
Category
Power (Watts)
50 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
91%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-SMD Module, 1/16 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.31" L x 0.91" W x 0.36" H (33.3mm x 23.1mm x 9.1mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
10A