UWE-24/3-Q12PB-C
DigiKey Part Number
811-2236-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWE-24/3-Q12PB-C
Description
DC DC CONVERTER 24V 72W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
72 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.34" H (58.4mm x 22.9mm x 8.6mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
3A