ULS-15/2-D48N-C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Flex Power Modules
In Stock: 140
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2A 36V - 75V Input
ULS-15/2-D48N-C
DigiKey Part Number
811-2259-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULS-15/2-D48N-C
Description
DC DC CONVERTER 15V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
8-DIP Module, 1/16 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
2A