ULS-12/5-D48N-C
DigiKey Part Number
811-2198-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULS-12/5-D48N-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 5A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ULS-12/5-D48N-C Models
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
8-DIP Module, 1/16 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
5A