SPM25-120-D48N-C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 261
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.1A 36V - 75V Input
SPM25-120-D48N-C
DigiKey Part Number
811-2916-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM25-120-D48N-C
Description
DC DC CONVERTER 12V 25W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SPM25-120-D48N-C Models
Category
Power (Watts)
25 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.41" H (25.4mm x 25.4mm x 10.4mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
2.1A