Image for PQU650-24P is not available
PQU650-24P
DigiKey Part Number
811-PQU650-24P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQU650-24P
Description
AC/DC CONVERTER 24V 650W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
6.00" L x 4.00" W x 1.57" H (152.4mm x 101.6mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, cCSAus, CE, cTUVus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
27.1 A