PQU1000-48
DigiKey Part Number
811-PQU1000-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQU1000-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 998W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.00" L x 5.00" W x 1.57" H (203.2mm x 127.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cCSAus, cTUVus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
20.8 A