OKI-T/3-W40P-C
DigiKey Part Number
811-3131-2-ND - Tape & Reel (TR)
811-3131-1-ND - Cut Tape (CT)
811-3131-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OKI-T/3-W40P-C
Description
DC DC CONVERTER 0.75-5.5V
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.75 ~ 5.5V 3A 16V - 40V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OKI-T/3-W40P-C Models
Category
Current - Output (Max)
3A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
5-SMD Module
Voltage - Input (Min)
16V
Size / Dimension
0.82" L x 0.47" W x 0.34" H (20.8mm x 11.9mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
40V