MYMGK1R806FRSR
DigiKey Part Number
811-3252-2-ND - Tape & Reel (TR)
811-3252-1-ND - Cut Tape (CT)
811-3252-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYMGK1R806FRSR
Description
DC DC CONVERTER 0.7-1.8V
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 1.8V 6A 4.5V - 5.5V Input
EDA/CAD Models
MYMGK1R806FRSR Models
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
90%
Package / Case
23-SMD Module
Size / Dimension
0.35" L x 0.30" W x 0.20" H (9.0mm x 7.5mm x 5.0mm)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Supplier Device Package
Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
6A