MYMGK1R804FRSR
DigiKey Part Number
811-3892-2-ND - Tape & Reel (TR)
811-3892-1-ND - Cut Tape (CT)
811-3892-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYMGK1R804FRSR
Description
DC DC CONVERTER 0.7-1.8V 7.2W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 1.8V 4A 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MYMGK1R804FRSR Models
Category
Power (Watts)
7.2 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
93%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
23-SMD Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.35" L x 0.30" W x 0.20" H (9.0mm x 7.5mm x 5.0mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
Module
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
4A