MTE1S0303MC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 1 598
Datasheet
Similar
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Recom Power
In Stock: 129
Recom Power
In Stock: 328
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 2.97V - 3.63V Input
MTE1S0303MC
DigiKey Part Number
811-2828-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTE1S0303MC
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MTE1S0303MC Models
Category
Current - Output (Max)
303mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
78%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
2.97V
Package / Case
8-SMD Module
Voltage - Input (Max)
3.63V
Size / Dimension
0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)