MGJ2D051802BSC
DigiKey Part Number
811-MGJ2D051802BSC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGJ2D051802BSC
Description
DC/DC 2W TH 5-18/2V 5.4KV SIP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 18V -2.5V 80mA, 80mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
80mA, 80mA
Mfr
Power (Watts)
1.64 W
Series
Voltage - Isolation
5.4 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
75%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)